2018. április 14.
2017. augusztus 23.
2017. augusztus 9.
2017. augusztus 8.
2017. április 13.
Pusztán egy nyúl
A békési pusztán sétálva fedeztem fel ezt a lapuló mezei nyulat, ami annyira bízott a mimikrijében, hogy egészen közel engedett, de aztán rájött, hogy lelepleződött…
A két Magyarországon őshonos nyúl közöl (a másik az üregi nyúl) ez a nagyobb testű faj, tömege akár a 7-8 kg-ot is elérheti. Fiókái nyitott szemmel és finom szőrzettel fedetten a talajfelszínen jönnek a világra, és pár órán belül már futni is tudnak, de jellemzően az anya távollétében a földhöz lapultan várakoznak. Növényevők, többnyire fűféléket és más lágyszárú növényeket, télen fák és bokrok kérgét és rügyeit, magvakat fogyasztanak. A művelt mezőgazdasági területek segítik elterjedésüket, ezek búvóhelyként és táplálékforrásként egyaránt fontosak számukra. Nem védett faj.
2017. március 31.
2016. december 28.
2016. december 21.
Hidra az akváriumban
Két napja vettem észre az állatkát az akvárium egyik oldalfalán. Azóta ugyanott üldögél, és láthatóan jól érzi magát. A csalánozókra jellemző ivartalan szaporodást mutatja be éppen, ez a bimbózás: a hidra testéből egy kisebb hidra fejlődik, amely később leválik az “anyáról” és önálló életet kezd.
2016. augusztus 25.
Socotrai ásógyík – Pachycalamus brevis
Az ásógyíkok féregszerű megjelenésük ellenére a gerinces állatok közé (azon belül a Pikkelyes hüllők – Squamata csoportjába) tartoznak, a gyíkokkal állnak közelebbi rokonságban. A világon kizárólag Socotra szigetén előforduló, bennszülött Pachycalamus brevis csak ritkán bukkan a szem elé, élete nagyobb részét föld alatti járataiban vagy kövek és avar alatt tölti, így populációméretéről nincsenek megbízható adatok.
Feje lapított, csökevényes szemét átlátszó hártya védi, orrnyílása hátrafelé áll, így ásás közben sem megy bele a talaj. Külső fülnyílása is hiányzik az állatnak. Pikkelyeik nem fedik át egymást, a testén gyűrűket alkotnak – ettől első pillanatra valami nagy gyűrűsféregnek látszik 🙂 Járataikat csak ritkán, pl. nagyobb esőzéskor hagyják el, táplálékukat az alagutak ásása közben talált, illetve az abba bepottyanó férgek, rovarok, puhatestűek teszik ki.