2018. július 21.
2017. április 18.
Isaria farinosa
Az Isaria farinosa egy rovarpatogén, az egész világon elterjedt gombafaj, amely többféle gazdaszervezeten élősködik (a képen egy kiszáradt patak alján lévő tegzeslárván), enzimjei segítségével behatol a rovartestbe és gyorsan elpusztítja azt. Az elpusztult állat testéből kifejlődő spóratartók a megfelelő külső körülmények, elsősorban megfelelő páratartalom és hőmérséklet esetén továbbfertőznek. A növényi rovarkártevők elleni biológiai védekezés egyik lehetséges, fontos alternatíváját jelentik.
2016. december 21.
Hidra az akváriumban
Két napja vettem észre az állatkát az akvárium egyik oldalfalán. Azóta ugyanott üldögél, és láthatóan jól érzi magát. A csalánozókra jellemző ivartalan szaporodást mutatja be éppen, ez a bimbózás: a hidra testéből egy kisebb hidra fejlődik, amely később leválik az “anyáról” és önálló életet kezd.
2016. augusztus 11.
Sisakos sáska
A sisakos sáska testfelépítése egyedi a magyarországi sáskák között: teste és feje is erősen megnyúlt, lábai vékonyak, még a 3. lábpár sem vastagodott meg annyira, mint a többi sáskánál. Csápjai laposak, a fej felé kiszélesedőek. Szemei erősen kidülledők. Főként száraz, homokos területek lakója, megfelelő fejlődéséhez igényli az átmelegedő talajfelszínt. Ugyanabban a populációban zöld és barna színű példányai is előfordulnak. A hímek kisebbek, fürgébbek, gyakrabban repülnek. A repülő példányok eközben zörgő papírra emlékeztető hangot adnak. Csak a Kárpát-medencében fordul elő, védett faj: természetvédelmi értéke 50.000 Ft.
2015. július 14.
2015. március 19.
Bikapók – Eresus hermani (?)
Az új fajként leírt bikapókról az Eresus hermani-ról: http://zookeys.pensoft.net/articles.php?id=5025
Korábbi cikk a feltételezett új bikapók-fajról: http://www.arachnofolia.hu/19/userfiles/Bikap%C3%B3kok.pdf